Dynamiczny rozwój technologii wojskowej sprawia, że bezzałogowe statki latające (BSL) są już nie tylko ciekawostką, a nieodzownym elementem wyposażenia pododdziałów, dającym przewagę na współczesnym polu walki. „System Pszczoła” to propozycja dla wojska w zakresie sub-mikro-BSL, oferująca zarówno funkcje obserwacyjne, jak i uderzeniowe.
Wprowadzenie na wyposażenie wojska BSL obserwacyjnych znacząco zwiększa możliwości rozpoznania – zamiast obserwacji wzrokowej z powierzchni ziemi dowódca dysponuje obrazem w świetle widzialnym i termowizji z wysokości kilkuset metrów. Cele wykryte przez BSL rozpoznawcze mogą być niszczone BSL uderzeniowymi, które wykonują misje samobójcze, rażąc przeciwnika. Jest to szczególnie użyteczne w sytuacji gdy przeciwnik jest ukryty lub przy precyzyjnej eliminacji celów ważnych. BSL uderzeniowy może wlecieć do budynku, poruszać się w lesie między drzewami, a także zaatakować wóz bojowy od strony najsłabiej opancerzonej.
System Pszczoła
O systemie
Pszczoła to system sub-mikro-BSL o przeznaczeniu wojskowym, zwiększający możliwości pododdziałów w zakresie rozpoznania i walki. Składa się on z BSL obserwacyjnych, uderzeniowych oraz kontenerów startowych. Dzięki łatwo wymiennym głowicom system jest w pełni konfigurowalny.
Kontenery startowe zapewniają natychmiastowy, zautomatyzowany start BSL. Mogą być montowane na wozach bojowych, lub funkcjonować samodzielnie, jako zestaw, który w razie potrzeby można zabrać w teren.
Mocną stroną Pszczoły jest jej systemowość - oferuje zarówno funkcje rozpoznawcze, jak i uderzeniowe. System ten spełnia oczekiwania dowódcy pododdziału w zakresie dokładnej wiedzy o rozmieszczeniu przeciwnika, daje też możliwość precyzyjnego ataku – również na terenach trudnych dla etatowych środków ogniowych plutonu – w lasach, budynkach czy na terenie zurbanizowanym. Dzięki swoim niewielkim wymiarom i cichej pracy zapewnia również istotny na polu walki element zaskoczenia. System Pszczoła wprowadzi na pierwszą linię rozpoznania i walki ugrupowań Sił Zbrojnych RP nowoczesne technologie, minimalizując tym samym zagrożenie dla sił i środków operujących na teatrze działań.
System Pszczoła
BSL uderzeniowy
Natychmiastowa gotowość
do lotu
Czas lotu
do 30 minut
ZAKRES OPERACYJNY
2 KM
OBUDOWA WYKONANA Z
KOMPOZYTÓW I TWORZYW SZTUCZNYCH
MASA WŁASNA
1300 GRAM
GŁOŚNOŚĆ
75 DB
ROZPIĘTOŚĆ
470 MM
MAX PRĘDKOŚĆ
28 M/S
MAX MASA ŁADUNKU
700 GRAM
WYMIENNE
GŁOWICE
System Pszczoła
GŁowice
GŁowica kumulacyjna
Głowica kumulacyjna służy do niszczenia siły żywej i celów lekko opancerzonych.
GŁowica odłamkowa
GŁowica odŁamkowa sŁuży do niszczenia siŁy żywej i obcych BSL.
GŁowica EFP
Głowica EFP służy do niszczenia celów lekko opancerzonych.
GŁowica obserwacyjna
Głowica obserwacyjna HD w paśmie światła widzialnego do prowadzenia obserwacji dziennej.
GŁowica kumulacyjna
Głowica kumulacyjna służy do niszczenia siły żywej i celów lekko opancerzonych.
GŁowica odłamkowa
GŁowica odŁamkowa sŁuży do niszczenia siŁy żywej i obcych BSL.
GŁowica EFP
Głowica EFP służy do niszczenia celów lekko opancerzonych.
GŁowica obserwacyjna
Głowica obserwacyjna HD w paśmie światła widzialnego do prowadzenia obserwacji dziennej.
System Pszczoła
Kontener startowy
Kontener startowy umożliwia automatyczny start BSL po wydaniu odpowiedniej komendy przez operatora. Dzięki wykorzystaniu kontenera startowego możliwe jest wysłanie BSL na misję w ciągu kilku sekund - bez konieczności czasochłonnego przygotowania urządzenia do lotu.
Kontenery przeznaczone są do montażu na wozach bojowych. Dzięki zautomatyzowaniu startu BSL, ich wykorzystanie minimalizuje zagrożenie dla żołnierzy w warunkach bojowych – w warunkach zagrożenia nie ma konieczności wychodzenia poza wóz aby wysłać BSL na misję. Kontenery startowe są odporne na warunki atmosferyczne, mają autonomiczne źródło zasilania oraz działają bezprzewodowo.
Na każdym etapie tworzenia systemu korzystamy z najnowszych technologii – od cyfrowego projektowania 3D do szybkiego tworzenia prototypów metodą FDM, z wykorzystaniem drukarek 3D. Pozwala to m.in. na znaczne zmniejszenie masy urządzenia przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości, co przekłada się na dłuższy czas operacyjny. Dzięki powyższym rozwiązaniom każdego dnia tworzymy nowe możliwości i usprawnienia „Systemu Pszczoła”.